Czytanie w Wielkopolsce (Piła, Poznań, Wągrowiec) reportaży wcielonych „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce” Mordechaja Canina
- 7 maja, wtorek, Piła, Herbaciarnia Kubek, al. Piastów 15, godz. 17.00
(Zaczytani Kinomani)
- 8 maja, środa, Poznań, Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcina 75, godz. 17.00
- 9 maja, czwartek, Wągrowiec, Księgarnia Locum, Rynek 23, godz. 18.15
(współorganizator: Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego)
Patronat medialny: Miasteczko Poznań
Wszyscy będziemy moderatorami czytania lektury – osobno, obok, wspólnie – jakkolwiek – otwartej rozmowy, o rzeczach, które nie są łatwe. Zakładamy nieprzewidywalność, polemikę, bo i książka zachęca do interpretacji i dzielenia się własnymi refleksjami.
Rzeczywistość powojenna lat czterdziestych, kiedy to wszyscy czekali i zastanawiali się: jaka będzie Polska? W odniesieniu do dnia dzisiejszego podobieństw jest mnóstwo. To samo czekanie i jeszcze więcej pytań, które namnożyły się z upływem lat? Postawy, działania, intencje, obawy, pamięć i tożsamości narodowe, światopoglądy, spory i wielka polityka, mają wpływ na nasze relacje. Nie jest więc bez znaczenia, z jakim bagażem rodzinnych i sąsiedzkich historii zasiądziemy do wspólnego czytania reportaży wcielonych pt. „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce” Mordechaja Canina. Czy nam się to podoba czy nie punktem odniesienia w życiu jest historia, nawet jak jako społeczeństwo nie jesteśmy tego świadomi.
W wydarzeniu udział wezmą: literaturoznawcy, historycy, socjolodzy, antropolodzy i animatorzy społeczni (w zależności od ustaleń) oraz Krystyna Bratkowska (wydawczyni).
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w przystępnej cenie.
***
Książka po raz pierwszy ukazała się w Izraelu w 1952 roku. Na jej polski przekład trzeba było czekać do grudnia 2018 roku. Autorem jest Mordechaj Canin – pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie.
„Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza” – tak zaczyna się ten zbiór reportaży.
Mordechaj Canin, „Ruiny i zgliszcza”, przeł. Monika Adamczyk-Garbowska, wstęp Łukasz Krzyżanowski, Wydawnictwo Nisza we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, 2018