fot. https://cherezinska.pl/

– prawdziwa uczta intelektualna dla fanów autorki i pasjonatów historii

Zapraszamy16 lipca 2021, (piątek), godz. 18.00, księgarnia Locum w Wągrowcu, Rynek 23

– spotkanie odbędzie się także w trybie online poprzez: profil księgarni na Facebooku –  https://www.facebook.com/locumKreskowiak

***

Elżbieta Cherezińska  – pisarka i teatrolog, autorka powieści historycznych.

Literacko debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem „ Z jednej strony, z drugiej strony”, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce. Kolejna książka „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum” stanowi literacki zapis wspomnień realiów łódzkiego getta od kulis.

Od 2009 roku tworzy powieści historyczne, opisujące wczesne średniowiecze. Na kanwie faktów historycznych – opowieści – wypełnia żywymi ludźmi; bohaterami dobrze znanymi z kart historii (tu pozbawionymi marmurowej posągowości) oraz osobami fikcyjnymi. Poznajemy ich losy, emocje i pragnienia. W tle wielka polityka. W ten sposób autorka tworzy świat alternatywny o najbarwniejszych czasach, które ukształtowały nowożytną Europę, którą my odziedziczyliśmy.

HISTORIA JEST JEDNA, a narracji wiele?  

„Północna droga” (czteroczęściowy cykl: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012) przybliża dzieje wikingów w X i XI wieku.

Na historii Piastów oparte są dwa inne cykle:

  • „Odrodzone królestwo” (Korona śniegu i krwi, 2012; Niewidzialna korona, 2014, Płomienna korona, 2017; Wojenna korona, 2019; Odrodzone królestwo, 2020) przenosi w czasy panowania Przemysła II, a potem Władysława Łokietka,
  • „Harda Królowa” (2016) przybliża losy, mało znanej postaci: Świętosławy-Sygrydy, siostry Bolesława Chrobrego oraz królowej Danii, Szwecji i Norwegii.

Wielkopolska stała się m.in. także tłem, wydajnej w 2010 roku powieści „Gry w kości”, której akcja dzieje się, naprzemiennie, na dworze Bolesława Chrobrego i Ottona III oraz wiedzie  do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku.

Co takiego mieli w sobie Piastowie, że gdy już pojawili się na arenie europejskiej polityki, to od razu z rozmachem: pogański książę Mieszko walczy z Wichmanem i Hodonem, dostaje za żonę „dobrą chrześcijankę z Czech”, przyjmuje nową wiarę i zaczyna zwyciężać. Jego syn, Bolesław, gości u siebie cesarza Ottona i wygrywa trwającą kilkanaście lat wojnę z następcą Ottona, Henrykiem, po czym zdobywa Kijów i u kresu życia wkłada na skronie koronę królewską. A Świętosława nie tylko nie ustępuje bratu i ojcu w sukcesach, ale przebija je, stając się po kolei, królową Szwecji, Danii, Norwegii i matką króla Anglii i tym samym jest pierwszą ukoronowaną przedstawicielką rodu. Władysław Łokietek, w wieku sześćdziesięciu lat, zdobywa upragnioną koronę, co zwieńczyło,  symbolicznie okres rozbicia dzielnicowego w Polsce, nie rozwiązało jednak licznych problemów, z którymi będzie musiał sobie poradzić polski władca. Groźny jest oczywiście Jan Luksemburski – król Czech, który nie zamierza rezygnować z polskiego tronu i groźni są Krzyżacy. Łokietek umacnia więc sojusz z Węgrami – piętnastoletnia Elżbieta Łokietkówna wychodzi za mąż Karola Roberta i powoli zaczyna budować swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Wielkimi krokami zbliża się…  legendarna bitwa pod Płowcami!

Odmienną tematykę ma, wydana w 2013 roku, książka „Legion” – umiejscowiona w czasach bliższych współczesności, bo podczas II wojny światowej, opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej, oraz „Turniej cieni” – historia z lat trzydziestych XIX wieku, ukazująca losy trzech Polaków, rozgrywająca się na Syberii, nad Morzem Czarnym i w dalekim Afganistanie.

Pisarka jest finalistką Nagrody Literackiej Gryfia w 2013 roku i laureatką nagrody MKiDN w kategorii literatura w 2018 roku. Urodzona w Wielkopolsce, w Pile. Mieszka w Kołobrzegu.

Więcej o autorce: https://cherezinska.pl/

 

 

 

 

 

 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Jelenie Czytają. To wspólne  czytanie w księgarniach północnej Wielkopolski, stanowiące nieustanną rozmowę o naszej historii, o kulturze i tożsamości, życiu codziennym oraz przyrodzie; bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.