Drodzy Wielkopolanie

Przygotowujemy dla Was ciekawe wydarzenia, które mamy nadzieję, zainspirują nas wszystkich, do nieustannych rozmów, na żywo, o naszej tożsamości, zmianach w historii i kulturze oraz przyrodzie, obyczajach, o życiu codziennym , a czasem także o naszych planach i problemach.

 

 

 

 

 

Jelenie Czytają

 

 

  • Wspólne czytanie fragmentów książek ważnych i ważniejszych, historycznych i przyrodniczych, z ich twórcami; pisarzami, tłumaczami, ilustratorami, redaktorami i wydawcami – bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar.

 Już 16 lipca, w wągrowieckiej księgarni Locum – z Elżbietą Cherezińską, autorką dobrych książek (m.in „Gra w kości”, „Harda”, „Odrodzone  królestwo”, przenoszących czytelnika w różne epoki historyczne. W październiku: w Pile (8.10) i w Wagrowcu (9.10) – z Grażyną Plebanek, która w br. wydała książki „Rozbójniczki, opowieść o ważnych kobietach” oraz intuicyjny przewodnik „Bruksela, zwierzęcość w mieście”, z wieloma wątkami; królewskimi, kobiecymi, artystycznymi, zwierzęcymi, odniesieniami  do procesów dziejowych. Belgowie, również mieli trudne momenty historyczne. Jak przebiega próba pojednania się z kolonizacyjną przeszłością? Zapowiedzi  kolejnych spotkań we wrześniu.

  • Bezpłatne warsztaty kreatywnego pisania z Barbarą Sadurską, autorką „Mapy” (wyd. Nisza), laureatką Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz reportażu z Agnieszką Pajączkowską, „Wędrowny Zakład fotograficzny” (wyd. Czarne), laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
  • Wyjątkowo radosne święto – Noc Księgarń; między innymi z wydawnictwem Fame Art, Natalią Moskal oraz Krzysztofem Modelskim, w czasie którego przeniesiemy się do świata Singerów (noblisty Isaaca Beshevisa Singera, jego starszego rodzeństwa Ester Singer Kreitman, Izraela Joszua Singera) i odchodzącej w niepamięć części naszej kultury – jidysz. W programie: czytanie bez przerwy, aranżacje muzyczne, instalacje książkowe.

W roku 2021 szczególną uwagę poświecimy osobom starszym i integracji wielopokoleniowej.  Seniorzy to prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczeń. Historia nie jest pisana tak, jak się ją przeżyło, i nie powinna. „Mieszkańcy przeszłości” wiedzą lepiej od nas, jak to jest tam „mieszkać”, ale większość z nich nie była wówczas dobrze przygotowana, aby zrozumieć, co się z nimi działo i dlaczego. Taką możliwość stworzą  konkursy pn „Opowiedz Swoją wielkopolską historię” – (na esej dla osób +18, maksimum 5 stron, w tym zdjęcia) oraz filmowy (dla wszystkich, maksimum 5-8 minut).

Odbiorcy inicjatywy „Jelenie Czytają”, to jednocześnie jej autorzy i realizatorzy. Zakładamy otwartość na każdą propozycję wspólnego działania. Więcej informacji o kolejnych wydarzeniach i szczegóły, wkrótce.

Bądźcie z Nami, Szukajcie Nas i Bywajcie w księgarniach, w północnej Wielkopolsce:

  • w Pile, Dom Księgarski MJL przy ul. 14 Lutego 25 oraz w galerii IBI, al. Powstańców Wlkp.  162
  • w Wągrowcu, „Locum”, Rynek 23

Wydarzenia będą również transmitowane w Internecie (Facebook), relacje z wydarzeń w formie podcastów ( You Tube)

Zapraszamy😉

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”