fot.autor

Łukasz Czeszumski: reporter, autor książek literatury faktu i powieści, pasjonat historii. Podróżował i mieszkał w  krajach obu Ameryk i Azji. Od wielu lat w reporterskich wyprawach szuka ciekawych opowieści i zrozumienia mechanizmów rządzących światem. Publikował w Polityce, Angorze i Focusie.

Auror książek reportażowych: „Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej” [Od gór Boliwii, przez fawele Rio i kolumbijskie ziemie bezprawia po pustynie północnego Meksyku] , „Miasto gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro”, ukazujące rzeczywistość życia w brazylijskich fawelach. W reporterskich podróżach stara się pojmować całość zjawisk przez ich poznanie z bliska, zrozumieć ich istotę  i argumenty każdej ze stron. To opowieści o życiu ludzkim, w którym odbijają się dramaty całego pokolenia lub grupy społecznej.

Jego powieści inspirowane są reportażami – „Legionista” o problemach postkolonialnej Afryki, „Zasady wojny” o konflikcie o ropę toczącym się w Kolumbii między komunistycznymi rebeliantami  i międzynarodową firmą naftową, zbiór opowiadań „Emocje i iluzje” o przesyconej seksualnością  i zbrodnią Brazylii „nie tej z pocztówek”.

Pięcioksiąg „Krew wojowników” przedstawia barwną rzeczywistość XVI-wiecznej Europy oraz Indii Zachodnich z odniesieniami do ówczesnej historii, filozofii, kierunków rozwoju ludzkości. Młody polski rycerz – Jarosław Burzyński – wpada w konflikt z magnatami. Zostaje skazany na śmierć, ucieka i staje się bezdomnym wygnańcem. Cały jego majątek to koń, miecz i wojenne doświadczenie. Wędruje od kraju do kraju, nigdzie nie mogąc zagrzać miejsca. Walczy, kocha, zdobywa i traci. Będą go nazywać błędnym rycerzem, kondotierem, a wreszcie konkwistadorem.

Dwa miesiące temu ukazał się trzeci tom pt. „Kondotier”, w którym to główny bohater przybywa do Italii. Prowadzi go żądza chwały, zarobku i emocji. Najpierw wpada w ręce szwajcarskich najemników, którzy oskarżając go o szpiegostwo, wtrącają do lochu. Gdy wydostaje się z niewoli, przybywa do Rzymu, stolicy Państwa Kościelnego, które mało jednak ma wspólnego ze świętością. Rzym to miasto zbrodni i tajemnic, podejrzanych interesów, ladacznic, bandytów i zdeprawowanych kardynałów. Rozpoczyna się właśnie pełen zadziwiających zjawisk karnawał, na który pod pozorem pielgrzymki ściągają osobliwi ludzie z wszelkich królestw.

Będą jeszcze dwa tomy (czwarty rozgrywający się w Hiszpanii, oraz piąty, w Ameryce Łacińskiej)

Oferujemy:

  • spotkanie autorskie/ z pokazem zdjęć
  • warsztat reportażu/podstawy pisania i technika pozyskiwania materiału reporterskiego, zbieranie informacji/ prelekcja lub  zajęcia w małych grupach. (Łukasz Czeszumski od lat pisze o konfliktach w krajach Ameryki Łacińskiej, kartelach narkotykowych i przestępczości. W tym roku ponownie wraca do Rio de Janeiro; efektem będzie kolejna książka reportażowa, tym razem o kulturze i muzyce funky oraz o kulisach świata piłkarskiego)