Księgarnia Locum w Wągrowcu oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa zapraszają na spotkanie z tłumaczem literatury jidysz m. in. książki „Towarzysz Nachman” Izraela Joszui Singera.

Książka „Towarzysz Nachman”, stanowić będzie wstęp do opowieści o naszej historii i dziedzictwie kulturowym. Autor: Izrael Joszua Singer, to starszy o brat noblisty Isaaca Beshevisa Singera- dziś nieco zapomniany. Przed II wojną światową Izrael Joszua był jednym z najważniejszych warszawskich nowelistów, publicystów i reporterów prasy i literatury jidysz. Razem z książkami siostry autorów Ester Singer Kreitman „Rodowód”, „Taniec demonów”, „Brylanty”, tworzą serię wydawniczą Fame Art, powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa. 

KSIĘGARNIA LOCUM w Wągrowcu, Rynek 23 – 2 lipca 2022 (sobota), godz. 16.00

Zapraszamy

***

fot autor

Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w I LO im. K.  Marcinkowskiego w Poznaniu. Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki Żydzi w Wielkopolsce na  przestrzeni dziejów (Poznań, 1995, 1999). Jako tłumacz literatury jidysz zaczynał publikując w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks  Sztyme” przekłady opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się: powieść Izraela Rabona Ulica (Wydawnictwo Dolnośląskie 1991) oraz zbiory opowiadań Izraela Joszuy Singera: Na obcej ziemi” i „Perły” i  powieść „Obywatel Nachman” (Wydawnictwo Fame Art. 2020, 2021, 2022). Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”,  w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie.

„Towarzysz Nachman” – dobra literatura piękna i studium socjologiczne, bowiem jej autor Izrael Joszua Singer był znakomitym obserwatorem życia. W niezwykle plastyczny sposób uchwycił klimat społeczno-polityczny, przed i po I wojnie światowej w Polsce, podziały, także te przemilczane oraz opowiedział losy tytułowego bohatera i jego rodziny. Nachman to wyczekany syn, który uwiedziony rewolucyjnymi ideałami i własnymi marzeniami o sprawiedliwości społecznej, porzuca religię i tradycję…. Tymczasem Wielka Historia niesie za sobą społeczne zmiany, na które nie ma się wpływu. Kim jest człowiek, rodzina, naród w obliczu systemów totalitarnych?

Wydarzenie w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.