Zapraszamy do rozmowy z Radkiem Rakiem, jednym z najciekawszych polskich pisarzy, laureatem najważniejszych nagród literackich w Polsce, m.in. Nagrody Nike. W swoich książkach łączy fantastykę, realizm magiczny oraz odniesienia intelektualne. Inspiracje  czerpie z historii oraz świata przyrody.

  • 8 maja 2023 (poniedziałek), godz. 17.00, Wypożyczalnia Biblioteki Głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, ul. Podchorążych 10 (bud. C, parter)

Wstęp wolny?

Organizatorzy: Biblioteka Główna Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile oraz Dom Księgarski w Pile i Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa w ramach projektu Jelenie Czytają.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowe informacje: tel. 673522706

***

Radek Rak – pisarz fantastyki i lekarz weterynarii. Jego powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymała Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award. Mieszka w Krakowie. Jako powieściopisarz debiutował w 2014 roku („Kocham cię, Lilith”), a w 2017 roku za powieść „Puste niebo” (2016) otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W ubiegłym roku ukazała się jego nowa powieść, Agla. Alef, laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Drugi tom trylogii zostanie wydany niebawem.

o książkach:

 „Agla. Alef” (2022) Historia przygodowa i wzruszająca powieść psychologiczna  o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności i stawaniu się człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu.

Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Podróż w poszukiwaniu zaginionego ojca okaże się dla Sofji pytaniem, czym tak naprawdę jest wolność.

„Nie wiedziała, czy było w niej coś takiego, co pozostawało stałe i niezmienne i co było naprawdę nią. Może nigdzie nie istniało nic stałego i jedyną pewną rzeczą była nieustająca zmiana […] nurt rwącego strumienia, który porywał, miotał nią i nie pozwalał na zakrzepnięcie w jednej ostatecznej formie, jak to się działo w świecie owadów”.

 

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”  (2020). Powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

– Dziś nauczę cię być innym, niż jesteś.                          

Szela chce odpowiedzieć, że przecież każdy jest tylko tym, kim, jest, ale nie odpowiada. Po pierwsze dlatego, że jest już młodym mężczyzną, a młodzi nie wierzą, że życie jest tylko opowieścią.  […]                                                                            

– Staniesz się tedy lasem. Życie jest bowiem dążeniem ku słońcu. Jakob pęka wpół, uniesiony na młodej łodydze ponad bezpieczną ziemię. Lęk trwa jednak krótko, bo dochodzi do niego, że nie jest już pustą, zgniłą skorupą, że przeobraził się w świeży, lśniący zielenią pęd, że wypuścił już dwa wilgotne listki, a kolejne już czekają.”                                    

 „Puste niebo” (2016). Powieść o wschodniej Polsce czasów Brunona Schulza, sterowców, rabinów i rewolucji. Podążamy śladami Tołpiego, który w swojej naiwności i nieporadności rozbija księżyc. A przecież Ziemia nie może istnieć bez swojego satelity, bo spadną na nią wszelkie nieszczęścia, kobiety przestaną zaś rodzić dzieci. Poznajemy rabina Jana Azrael Hespera i bogatego kupca Tyfona oraz ponętną Adelę i nobliwą Marię Razmusową i wiele innych postaci. Według kabalistycznej receptury mają stworzyć wspólnie z mają razem stworzyć nowy księżyc.

„Ale jedno ci, chłopcze, powiem: i przyjaciół, i wrogów szukaj sobie na swoją miarę. Nie pchaj się w oczy większym od siebie, bo nic dobrego z tego nie przyjdzie. A prawdziwa wrogość, tak jak prawdziwa przyjaźń, możliwa jest tylko między równymi.”

[Źródło: wydawnictwo Powergraph]