Drodzy Wielkopolanie i nie tylko ?

    Miło nam poinformować, że w bieżącym roku będziemy realizować kolejną edycję projektu pn. „Jelenie Czytają”.

Inicjatywa stanowi próbę odnalezienia wspólnego kodu tożsamościowego                 i kulturowego, naszej przyrody, lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki przyrodnicze i historyczne. Celem „Jelenie Czytają” jest dotarcie do jak największej ilości mieszkańców Piły, jak  Wielkopolski z książkami i kulturą czytelniczą.

W ramach inicjatywy odbędzie się  szereg działań opartych na intensywnym przeżywaniu kultury, w myśl, że książka – to przede wszystkim dobro, a nie towar. Spotkania z uznanymi twórcami książek – pisarzami i ilustratorami   w księgarniach w Pile: Jolanty i Jana Lusa oraz w Wielkopolsce. Niektóre we współpracy z partnerami. W tym roku, w Pile to Biblioteka Główna Akademii Nauk Stosowanych i Stowarzyszenie Agama (grupa Pilanie Ukrainie), w Złotowie Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast.

Towarzyszyć im będą:

 – wspólne czytanie

– dwa konkursy ”Opowiedz mi swoją wielkopolską historię” (literacki i fotograficzny) Opowieści seniorów niosą za sobą wielką wartość: edukacyjną, społeczną, rozrywkową, a także integracyjną; ponieważ konkurs umożliwi nie tyko zaktywizować osoby starsze, ale również przekonać młodych ludzi, aby to oni namówili i wspólnie ze swoimi bliskimi wzięli udział w konkursach i opowiedzieli wielkopolską historię. Konkursy poprzedzą warsztaty: twórczego pisania i fotograficzne.

– wyjątkowe, radosne i uważne święto ogólnopolskie – Noc Księgarń – Czytanie bez przerwy i spotkania autorskie.

– warsztaty komiksu i wielopokoleniowe warsztaty artystyczne

Inicjatywa będzie realizowana do grudnia 2023 roku.

Już 8 maja br., o godz. 17.00 zapraszamy do rozmowy z Radkiem Rakiem, pisarzem fantastyki i lekarzem weterynarii. Laureatem licznych nagród literackich, w tym Nagrody Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Autor inspiracje czerpie z historii i świata przyrody. Spotkanie odbędzie się w Wypożyczalni Biblioteki Głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, ul. Podchorążych 10 (bud. C, parter)

Organizatorzy: Biblioteka Główna Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile oraz Dom Księgarski w Pile i Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa w ramach projektu Jelenie Czytają.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.