Świat Singerów i cztery kąty ziemi, czyli o kulturze jidysz. Spotkanie z Krzysztofem Modelskim, tłumaczem języka jidysz  

Wstępem do opowieści o twórczości rodzeństwa Singerów, kulturze jidysz oraz o naszym dziedzictwie kulturowym są: powieść „Towarzysz Nachman” oraz opowiadania  „Perły” i „Na obcej ziemi” Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Pisarz nieco zapomniany, choć przez lata to właśnie on był najsłynniejszym literatem z rodzeństwa Singerów. Razem z książkami siostry autorów Ester Singer Kreitman „Rodowód”, „Taniec demonów”, „Brylanty”, tworzą serię wydawniczą Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

  fot autor

Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel historii, tłumacz języka jidysz Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki Żydzi w Wielkopolsce na  przestrzeni dziejów (Poznań, 1995, 1999). Jako tłumacz literatury jidysz zaczynał publikując w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks  Sztyme” przekłady opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się: powieść Izraela Rabona Ulica (Wydawnictwo Dolnośląskie 1991) oraz zbiory opowiadań Izraela Joszuy Singera: Na obcej ziemi” i „Perły” i  powieść „Towarzysz Nachman” (Wydawnictwo Fame Art. 2020, 2021, 2022). Ostatnio w jego tłumaczeniu z oryginału, ukazała się dotąd nie przetłumaczona na język polski powieści noblisty Izaaka Baszewisa Singera.  Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”,  w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie.

  • Pan Krzysztof mieszka w Wielkopolsce. Jest ciekawym rozmówcą i snuje opowieści, niewykluczające oraz refleksyjne, wychodzące poza niekomunikatywne więzienie własnego „ja”, co pozwalaj nabrać dystansu od banalnego centrum powszechnie podzielanych opinii.
  • Wrażeniowe spotkanie ze znawcą kultury jidysz dla czytelników lubiących rozmowy, krytyczne myślenie o literaturze i życiu; metafory, różne punkty widzenia oraz wątki historyczne i procesy społeczno-socjologiczne.
  • Inspiruje nas wszystkich, do rozmów, o naszej tożsamości, zmianach w historii i kulturze oraz przyrodzie, obyczajach, o życiu codziennym, a czasem także o naszych planach i problemach.

-honorarium, tematyka, formuła, termin i inne kwestie organizacyjne – do uzgodnienia – kontakt: email: iwbelter@poczta.onet.pl, agencja.info@promocja-ksiazek.pl lub +48603040692