Księgarnie kameralne to nietypowe miejsca z książkami i tworzone przez ludzi z pasji do literatury i wiary, że małe księgarnie to istotny element tkanki kulturowej miasta. Nie inaczej jest w Domu Księgarskim Jolanty i Jana Lusów w Pile, przy ul. 14 lutego. Być może to nieco naiwne, ale właściciele (jako biznes) kreują świat, w jakim, chcą żyć. Księgarnia istnieje od trzydziestu trzech lat.  Jej kameralność definiowana jest nie przez przestrzeń (to dziś niewielkich rozmiarów księgarnia), a raczej przez kontakt księgarzy z czytelnikami. Tu czytelnik jest najważniejszy. Na księgarnianych regałach nie brakuje beletrystyki, literatury dla najmłodszych, książek o tematyce humanistycznej i  popularnonaukowej. Uzupełnieniem dla oferty książkowej są artykuły papierniczo-piśmiennicze.  To miejsce, gdzie miło i efektywnie można spędzić czas na rozmowie, książkowych poradach, czasem wspólnym obgadywaniu tytułów. Czasami to także przestrzeń do niszowych –  kameralnych spotkań autorskich i wspólnego czytania.  Literatura jest wszędzie, w pobliżu…

W Noc Księgarń, która w tym roku odbyła się 13 października, książki, jak co dzień, zajmowały przestrzenie pilskiej księgarni, podobnie jak kilometry myśli w głowach osób, które zagościły w jej progach. Można było nabyć z 20 % rabatem literaturę piękną i  podręczniki.     Inspiracją do rozmowy i wspólnego czytania była książka: „Odwiedziny”, druga, obok „Rudej Kejli”, niepublikowana wcześniej powieść noblisty – Izaaka Baszewisa Singera. Wraz z wydanymi w latach 90. „Szumowinami” tworzą trylogię, w której noblista zadaje pytania o rzeczywistość, duchowość, dobro  i zło. Gościem specjalnym spotkania był Krzysztof Modelski, tłumacz języka jidysz. O aranżację muzyczną wydarzenia zadbali: Roman (skrzypce) i Taras  (akordon) Dulysh; syn i ojciec, ukraińscy muzycy ze Lwowa, uczestnicy warsztatów jazzowych w Chodzieży.

       

fot. Filip Świniarski

Organizatorami Nocy Księgarń w Pile byli: Dom Księgarski Jolanty i Jana Lusów, Wydawnictwo Fame Art oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa.

Wydarzenie odbyło się w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

***

Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia  Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki „Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów” (Poznań, 1995, 1999). Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”, w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie. Przygodę jako tłumacz literatury jidysz rozpoczął w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks Sztyme” przekładami opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. Jako autor przekładu w formie książkowej zadebiutował  powieścią Izraela Rabona „Ulica”(Wydawnictwo Dolnośląskie 1991). W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się w wydawnictwie Fame Art: zbiory opowiadań: „Na obcej ziemi” i „Perły”, powieść „Towarzysz Nachman” Izraela Joszuy Singera (2020, 2021, 2022) oraz nietłumaczone do tej pory na język polski powieści noblisty – Izaaka Baszewisa Singera: „Ruda Kejla”, „Odwiedziny” (2022, 2023).

                      Kilka dni temu otrzymał nagrodę translatorską „Literatury na Świecie” 2022, (prestiżowe wyróżnienie dla tłumaczy literatury światowej na język polski), w kategorii Proza – za przekład powieści Izraela Joszuy Singera „Towarzysz Nachman”.

***

o książkach:

 „Odwiedziny” „Ruda Kejla”, Izaak Baszewis Singer (Fame Art., 2022, 2023)

Obie niepublikowane wcześniej książki, oprócz standardowych motywów pisarstwa Singera, jego duchowych, religijno-filozoficznych i etycznych poszukiwań, eksplorują tematy seksualności, prostytucji, zdrady, kradzieży, emigracji, politycznej rewolucji i skrajnego moralnego zepsucia.

Fame Art to małe, niezależne wydawnictwo z Lublina. „W naszym portfolio znajdują się nieznane wcześniej w Polsce perły literatury, a także światowe bestsellery, doceniane przez czytelników oraz najbardziej opiniotwórcze magazyny na świecie. Fame Art to nie tylko książki, to także muzyka, wydawana z szacunkiem i dużym zrozumieniem potrzeb jej twórców”.

[https://fameart.pl/wydawnictwo]

Czterdzieści pięć lat temu Isaac Bashevis Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Urodził się w 1904 w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z  Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł w 1991 roku w Miami na Florydzie. Jego rodzeństwo, siostra Ester Kreitman (1891–1954) i starszy brat Izrael Joszua Singer (1893–1944), było także znanymi pisarzami.