• 8 października (piątek) Piła, Dom Księgarski MJL – Galeria IBI, al. Powstańców Wielkopolskich 162, godz. 17.00

(od godz.16.00 autorka będzie także gościem w pilskiej księgarni przy ul. 14 lutego)

  • 9 października (sobota), Wągrowiec, Księgarnia Locum, godz. 16.00

–  Facebook – transmisja fragmentów wydarzenia https://www.facebook.com/events/337588638163918/?ref=newsfeed

Spotkajmy się, porozmawiajmy, poczytajmy o wielkiej i malej historii, o kulturze i tożsamości, życiu codziennym oraz przyrodzie; bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Inspiracją będą najnowsze książki: „Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach” (nie pomnikowych, wśród których jest zakonnica i prostytutka, matka i wieczna singielka, naukowczyni, polityczka i dziennikarka) oraz „Bruksela. Zwierzęcość w mieście” (Bruksela nudna i urzędnicza, ale to środowisko jest małe i hermetyczne, puls miasta bije gdzie indziej).

***

[o książkach:]

  „Dojrzałość kobiet mnie fascynuje”

  • Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach (Wydawnictwo Osnova, 2021) – felietony i eseje o 14. kobietach, nie pomnikowych, wśród nich nawet postaci fikcyjne. Królowa z baśni „Księżniczka na ziarnku grochu” Andersena – tak pewna siebie, że nie musi nosić korony, imienniczka autorki, Grażyna z powieści litewskiej Adama Mickiewicza czy mitologiczna Lagertha – wojowniczka od wikingów albo Sara Pascoe współczesna stand-uperka.

         

Wykreślajcie własne mapy. Bądźcie jak Zinneke – beztrosko łobuzerski i odważny kundel, który zna tu wszystkie uliczki”

  • Bruksela. Zwierzęcość w mieście (Wydawnictwo Wielka Litera, 2021) – subiektywny przewodnik po miejscach, których nie znajdziemy na listach europejskich zabytków. Bruksela – miasto pełne urzędników Parlamentu Europejskiego, zamieszkiwane przez stare, bardzo bogate rodziny rentierów, ale też krzyczące współczesną sztuką uliczną i różnorodne jak Wieża Babel. Jaka rzeczywiście jest nowa the capital of Europe?

 

fot. Rafał Maslow

Grażyna Plebanek – pisarka, felietonistka, autorka ciekawych książek, m.in. „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Nielegalne związki”, „Córki rozbójniczki”, „Bokserka:”, „Pani Furia:”, „Słowa na szczęście : i inne nienazwane stany duszy”. Pisze też scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikuje w językach polskim, angielskim, holenderskim i francuskim. Wraz z Sylwią Chutnik pisze felietony do tygodnika „Polityka”, a w „Wysokich Obcasach Extra” publikuje autorski „Słownik Wyrazów Obcych”.

Czujna obserwatorka relacji międzyludzkich i towarzyszących im uczuć i emocji, historii oraz różnic i zderzeń kultur, ostra w swoich sądach, czasem szorstka, a czasem zaskakująco czuła – pokazuje, w jaki sposób tożsamość i „bycie obcą” przekłada się na spostrzegawczość i kulturową wolność. Warszawianka,  kilka lat spędziła w Sztokholmie, od piętnastu lat mieszkająca w Brukseli.  (więcej o autorce : http://www.grazynaplebanek.pl)

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Jelenie Czytają. To wspólne czytanie w księgarniach północnej Wielkopolski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowe informacje o spotkaniach i książkach, w księgarniach: w Pile, Dom Księgarski MJL, tel. 067 215-63-53, email: jan.lus@btinternet.com oraz w Wągrowcu, Locum, tel. 508546841, email: locum@onet.eu oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa. – www.promocja-ksiazek.pl tel. + 48 603040892, email: agencja. info@promocja-ksiazek.pl

Spotkania  organizowane zgodnie z wytycznymi dla imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2.