Wszędzie, gdzieś jest literatura, w pobliżu…

Zapraszamy na wyjątkowe, radosne i uważne święto – Ogólnopolska Noc Księgarń, w dniu 16 października br.  (piątek), w Pile, w Domu Księgarskim

  • godz. 18.00 – Leśna sprawa – spotkanie z książkami wydawnictwa Wolno, Jarosław Borowiec. Inspiracją będzie najnowsza książka, debiut Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko, o mieszkańcach Szpiczastego Lasu. Poznamy także inne książki dla dzieci (i nie tylko) wydawnictwa. Wolno.
  • godz. 20.00 – rozmowa i czytanie – bez przerwy z Piotrem Pazińskim, pisarzem, eseistą, krytykiem literackim oraz tłumaczem. Wstępem do opowieści o literaturze i o naszym dziedzictwie kulturowym oraz przyrodniczym będzie najnowsza książka autora- Atrapy stworzenia.

– aranżacja muzyczna Karolina Furmańczyk, skrzypaczka z Piły

W programie także: wizualizacja artystyczna autorstwa Tomasza Perlicjana (Penetratora Mistycznych Przestrzeni Plastycznych) oraz instalacje z książek, w tym niszowych wydawnictw: Wolno, Nisza, Austeria, które niech w tym dniu i każdym kolejnym, zajmują przestrzenie księgarni, jak i kilometry myśli w naszych głowach. Będzie można spacerować wśród książek i wybierać coś dla siebie, nabyć, a także w zainicjowanej wymienialni wziąć za darmo, dokładając przyniesione.

Transmisja online (fragmenty), na naszych stronach Facebook ( BUUKI Piła oraz w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/357558692257724)

Wydarzenie w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

***

 

fot. Wyd. Wolno

Jarosław Borowiec – historyk literatury, edytor, wydawca książek o długim terminie przydatności: picture booki, zawsze aktualnej literatury (także dla najmłodszych), dobrej humanistyki i sztuk wizualnych. Zajmuje się opracowywaniem archiwów literackich (m.in. Erny Rosenstein, Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza). W wielkopolskim wydawnictwie Wolno ukazały się m.in. „Obie” poetki Justyny Bargielskiej z ilustracjami Iwony Chmielewskiej, wiersze dla dzieci Jerzego Ficowskiego, tom wierszy Krystyny Miłobędzkiej, książki wizualne Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo.

o książce: Bajkowy świat żyjących nieopodal Komańczy zwierząt ma własny rytm, czas wyznaczają tu dawne tradycje, a codzienność – choć nieoczywista – od lat biegnie utartymi ścieżkami. Pokazuje wartość troski o wspólne dobro i siłę pojednania. Choć to książka dla młodszych czytelników, z łatwością odnajdą się w niej i dorośli. To swoiste zaproszenie do zgody ponad podziałami.

***

 

fot. Karasińska

Piotr Paziński – pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, Austeria 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, Czuły  Barbarzyńca 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: Pensjonat (Nisza 2009; Paszport Polityki, Europejska Nagroda Literacka, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) i Ptasie ulice (Nisza 2013) oraz zbiory esejów pt. Rzeczywistość poprzecierana (Austeria 2015; nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w 2016 roku w kategorii esej), Atrapy stworzenia (Austeria 2020). Pisze, tłumaczy (m.in. w 2017 roku za tłumaczenie książki Przypowieść o skrybie i inne opowiadania Szmuela Josefa Agnona otrzymał gdańską Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego), zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Bywa także wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych.

o książce:

„Książka, którą niniejszym oddaję Czytelnikom [atrapy stworzenia], wyrasta niby kłącze z książki poprzedniej, to jest z Rzeczywistości poprzecieranej, zwłaszcza z dwóch ostatnich esejów, poświęconych fantasmagorycznym pejzażom Ficowskiego i Schulza oraz teatrowi Kantora. […] Esej pierwszy, jak powiedziano, za swój przedmiot obrał gabinet figur woskowych. Trzeci – mówi o tym samym zjawisku w twórczości Josepha Rotha i w jego wizjach rozpadającej się monarchii habsburskiej i tworzenia się nowego ładu. Towarzyszy mu appendix, esej czwarty, o ptakach, żywych i martwych, w twórczości Rotha, Schulza i Bernharda. Eseje drugi i piąty poświęcone zostały lalkom i manekinom, ich obecności w kulturze XIX­‑wiecznej Europy i smętnemu finałowi tejże, jakim była I wojna światowa. Esej szósty jest midraszem do Akademii pana Kleksa, próbuję w nim rozwikłać dręczącą zagadkę założyciela tej placówki i zbadać, czemu pan Kleks tak bardzo obawia się sztucznego człowieka. Esej siódmy, tak jak opowieść o Rocie, korzeniami sięga baroku, za bohaterkę mając przesławną infantkę Małgorzatę Teresę oraz jej konterfekty (a więc atrapy) autorstwa Diego Velázqueza i Tadeusza Kantora. Esej ósmy i ostatni traktuje o tajemnicy Edenu – biblijnego ogrodu, który na kartach znakomitej powieści Stanisława Lema przerodził się w koszmar nieskończonego (i nieskończenie wadliwego) stworzenia”.  [z przedmowy autora]

fot. autora

Tomasz Perlicjan – Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych, malarz, który w swojej twórczości zajmuje się deformacją rzeczywistości. Jest nie tylko malarzem, ale też autorem przedstawień scenicznych oraz poetą. Mówi się o nim, iż jest artystą przez duże „A”- kreatorem, inspiratorem i penetratorem, którego prace skutecznie oddziałują na zmysły – intrygując, elektryzując i żarząc. Uczestnik licznych wystaw krajowych i zagranicznych. Jego prace a znajdują się m.in. w zbiorach: Galeria „Brama” Warszawa, ART. – „AGADA” Sp. z o.o. Warszawa oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Finlandii, Niemczech, Francji, USA, Kanadzie jak również w zbiorach muzealnych.

Wydarzenie organizowane zgodnie z wytycznymi dla imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Prosimy, o wcześniejszą rezerwację (obowiązuje limit miejsc) telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

Szczegółowe informacje o spotkaniach i książkach oraz rezerwacja: księgarnia, tel. 067 215-63-53, email: janlus@btinternet.com lub 603040892, email: agencja. info@promocja-ksiazek.pl

Organizatorem Nocy Księgarń jest OSDW Azymut. Więcej informacji na www.nocksiegarn.pl

What do you want to do ?

New mail

What do you want to do ?

New mail