Wszędzie, gdzieś jest literatura, w pobliżu…

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów rozmowy z Markiem Livinem, jednym z najciekawszych młodych ukraińskich pisarzy. Autor jest zaangażowany w ukraińskie życie społeczne i kulturalne.

W Pile  zaprezentował między innymi książkę: „Riki i drogi” o autystycznym chłopcu, który ucieka do lasu, żeby odnaleźć „siebie”.. Niezależnie od tego, jak bardzo próbujemy dostosować się do wszystkich wymogów społeczeństwa, czasami czujemy się jak Matwij. Stresujemy się przez gwałtowne zmiany, nie chcemy rozmawiać z obcymi ludźmi. Marzymy o tym, żeby mieć spokojne i zaplanowane życie.

Niniejsza książka, dwie inne „W prostych słowach” oraz „Wojna – jak to jest?” (nad którą autor obecnie pracuje}, stały się inspiracją do rozmowy o emocjach i postawach w czasie wojny, strachu i traumie, układaniu życia na nowo (raczej sposobom przetrwania) oraz problemom, które towarzyszą integracji  mieszkańcom z Ukrainy.

Ukraina rodziła się w przemocy. Nasze babcie zawsze mówiły: zjedz więcej, nie chodź tam, gdzie niebezpiecznie. .. My jesteśmy na innym poziomie rozwoju i mamy już lepiej wypracowane metody radzenia sobie z traumą. […] Problemem z jakim spotykają się uchodźcy to samotność, bezsilność i wstyd […]. – mówił Mark Livin.

Dyskutowano też o relacjach historycznych polsko-ukraińskich i trzeciej sile oraz o kulturze i literaturze, które są obecnie w wielkim rozkwicie, bo to jeden ze sposobów na przetrwanie w warunkach wojny.

O aranżację muzyczną wydarzenia zadbali:  Natalia (vocal), Taras (akordeon), Roman (gitara, skrzypce) Dulysh, rodzina muzyków z Ukrainy, wielokrotni uczestnicy warsztatów jazzowych w Chodzieży.

Organizatorem byli: Dom Księgarski Jolanty i Jana Lus, grupa Pilanie Ukrainie oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa.

Wydarzenie w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej. Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

 

 ***

Mark Liwin – ukraiński pisarz, dziennikarz, mówca  konferencji TEDx. Były dyrektor marketingu Telewizji Publicznej. Zastępca redaktora naczelnego „The Village Ukraine”. Jest  ekspertem w dziedzinie komunikacji i mediów, trenerem storytellingu. Laureat konkursów literackich „Smołoskyp” i „Koronacja Słowa”, IBBY/UNESCO. Niektóre z jego utworów zostały przetłumaczone na język polski, niemiecki, angielski, węgierski, rumuński i azerski. W Polsce ukazała się książka Riki i drogi” (Wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie 2020) o samoakceptacji i wrogości otaczającego świata wobec wyjątkowych ludzi.