Jedyne, co mogłam zrobić, aby odtworzyć prawdziwą historię rodziny, to zebrać mówione historie moje, moich przyjaciół i naszych sąsiadów. Przeszłości swojej rodziny nie możesz zmienić. Istotą jest zrozumienie, że to, co stało się w mojej rodzinie, nie determinuje mojej tożsamości. Mój dziadek był komunistą. Ja jestem Ukrainką. – opowiadała podczas spotkań w Pile – Kateryna Babkina, ukraińska pisarka, laureatka Literackiej nagrody Europu Środkowej Angelus (2021) za książkę „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”.

Cała moja rodzina była prokomunistyczna. To byli ludzie o sowieckiej mentalności, ale korzenie mieli zupełnie inne. Ojciec mojej babci był polskim szlachcicem, jego przodkowie w czasach I Rzeczpospolitej brali udział w Sejmach. Rodzina na przełomie XIX i XX wieku przeniosła się do centralnej Ukrainy. Kiedy wybuchła rewolucja, skusiły go idee komunizmu. Majątek rodzinny wydał na wyposażenie pociągu pancernego dla Lenina. Ktoś napisał na niego donos i pradziadek zniknął na zawsze, a żona  i pięcioro dzieci zostało uznanych za wrogów ludu. Mój dziadek faktycznie, dobrze tańczył.

Ukraina nigdy nie była imperialną potęgą, ani nie miała złotych okresów. Nie ma więc dokąd zawracać. Książka nie jest próbą wyrwania się z przeszłości.  Dzięki autentycznym opowieściom, zachęca do refleksji oraz dołączenia ze swoimi historiami – kontynuowała pisarka.

Autorka, na co dzień przebywająca w Londynie, Polskę odwiedziła w związku z premierą książki „A pamiętasz mamo?” –   napisanej       w formie listów kilkunastoletniej bohaterki do nieobecnej matki i stanowiącej przejmujący portret ukraińskich uchodźców wojennych. Tania z  bombardowanego Kijowa trafia do wiedeńskiego domu swojego ojca, towarzyszy jej dziecko, którego nie urodziła. Szuka swojego miejsca pomiędzy nieodczytanymi wiadomościami, nowymi ulicami i wspomnieniami z innego życia. To opowieść o błędach, które popełnia rzeczywistość, roślinach, które jednak nie wyrosły, pierwszej miłości i dorastaniu.

W Pile pisarka spotkała się z czytelnikami 11 października br. w klubie integracyjnym „Agama”. Rozmowie towarzyszyło wspólne czytanie w języku polskim i ukraińskim. Drugie spotkanie odbyło się w Bibliotece ANS w Pile. Rozmowa była prowadzona w języku polskim i angielskim. Pełne ekspresji i oddające emocje wypowiedzi pisarki, tłumaczenie na żywo, poprowadzili .Jan Janik i Grzegorzow Przewożniak, studenci II roku Filologii.

   

 

    fot. Ewa Fijałkowska-Jahnz, Beata Kubiak

Organizatorami spotkań byli: Stowarzyszenie Agama, Biblioteka Główna i Katedra Filologii ANS w Pile, Dom Księgarski Jolanty i Jana Lusów i  Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa.

Wydarzenie w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej. Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

***

Kateryna Babkina – ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Autorka tomów poezji, powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci oraz scenariuszy filmowych. Laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2021) za książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”. Jej utwory tłumaczone były na język angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński, rosyjski, hebrajski i polski.

Катерина Бабкіна – Українська письменниця, поетеса, журналістка, сценаристка і культурна менеджерка. Її твори перекладено англійською, чеською, французькою, іспанською, німецькою, шведською, румунською, російською та івритом. У Польщі отримала Центральноєвропейську премію Angelus 2021 за книгу „Мій дід танцював краще за всіх”. Вийшли також: збірка оповідань „Щасливі голі люди” та роман „Соня”. У жовтні цього року відбудеться прем’єра роману „Мам, пам’ятаєш?”