• Laureatami konkursu na esej, dla osób 18+ „Opowiedz wielkopolską historię” zostali: Maciej Barton z Siedlec („Makiełki cioci Reni”) oraz Anna Turzyńska ze Żnina („Pamiętnik zapamiętany” )

Serdecznie gratulujemy

 

***

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na esej – Opowiedz Swoją Wielkopolską Historię – osoby w wieku + 18 (osoby młode       i seniorów). .

   

Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. Barbara Sadurska nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie  – napisał o debiutanckiej „Mapie”  Adam Pluszka. „Mapa”, wydana w wydawnictwie Nisza, to siedem opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Autorka otrzymała tytuł Olśnienia Roku (Onet 2020) oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Niech ta książka zainspiruje do wykreślenia własnej mapy Wielkopolski; historycznej, geograficznej, socjologicznej, społecznej, rodzinnej, ludzkiej. Zapraszamy do podzielenie się myślami, wzruszającymi wspomnieniami oraz ciekawymi historiami z życia wziętymi.  Własnymi lub zasłyszanymi od rodziców, dziadków.

 konkurs na esej  – Opowiedz Swoją Wielkopolską Historię

  • Eseje mogą nadsyłać osoby w wieku 18+(osoby młode i seniorzy, którzy chcą opowiedzieć swoją historię)
  • Do konkursu należy zgłosić samodzielnie zredagowany i nigdzie nie publikowany tekst.   Forma eseju (naukowy, publicystyczny itd.) jest dowolna. Autor/autorka/autorzy tekstu może/mogą używać przypisów pod tekstem według własnego uznania.  Eseje powinny liczyć nie więcej niż 2 kartki A4, lub 8000 znaków, łącznie ze spacjami (nie licząc tytułu); można dołączyć zdjęcia
  • Esej może mieć formę elektroniczną lub papierową (wydruk komputerowy, maszynopis, rękopis)
  • Każdy esej powinien mieć stronę tytułową zawierającą następujące informacje: tytuł eseju, imię i nazwisko autora / autorów eseju, wiek, adres, telefon, e-mail
  • Prace konkursowe można przesyłać do 20 grudnia 2021 r pocztą tradycyjną: księgarnia Locum, 62-100 Wągrowiec, Rynek 23 lub Dom Księgarski, 64-920 Piła ul 14 Lutego 2 z dopiskiem konkurs na esej lub  emailem na adres:  agencja.info@promocja-ksiazek.pl (maksymalny rozmiar dokumentu – 5 MB).
  • Główną nagrodą jest weekend w Agroturystyce Jaśkowo (dla dwóch osób). Twórcy najciekawszych esejów otrzymają ciekawe książki.

Prawa autorskie nadesłanych esejów przechodzą na organizatora. Przesyłając pracę autor/autorka wyraża zgodę na wykorzystywanie, przetwarzanie oraz przechowywanie swoich danych osobowych w ramach Konkursu na esej – Opowiedz Swoją Wielkopolską Historię przez organizatorów, tj. Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa, księgarnie: Locum w Wągrowcu i Dom Księgarski w Pile. Laureaci i laureatki konkursu wyrażają zgodę na publikację ich imienia i nazwiska oraz nadesłanych tekstów   na stronie internetowej i w mediach  społecznościowych organizatorów.

***

Konkurs odbywa się w ramach projektu Jelenie Czytają. To wspólne czytanie w małych księgarniach północnej Wielkopolski (Dom Księgarski w Pile, Księgarnia Locum w Wągrowcu), stanowiące nieustanną rozmowę o naszej historii, o kulturze i tożsamości, życiu codziennym oraz przyrodzie; bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar.

W roku 2021 szczególną uwagę poświęcamy seniorom, integracji wielopokoleniowej, Seniorzy to prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczeń, którymi jednak nie zawsze mieli lub mają się z kim podzielić. Historia nie jest pisana tak, jak się ją przeżyło, i nie powinna. „Mieszkańcy przeszłości” wiedzą lepiej od nas, jak to jest tam „mieszkać”, ale większość z nich nie była wówczas dobrze przygotowana, aby zrozumieć, co się z nimi działo i dlaczego.