Świat Singerów i cztery kąty ziemi, czyli o kulturze jidysz. Spotkanie z Krzysztofem Modelskim, tłumaczem języka jidysz  

Wstępem do opowieści o twórczości rodzeństwa Singerów, kulturze jidysz oraz o naszym dziedzictwie kulturowym są: powieść „Towarzysz Nachman” oraz opowiadania  „Perły” i „Na obcej ziemi” Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Pisarz nieco zapomniany, choć przez lata to właśnie on był najsłynniejszym literatem z rodzeństwa Singerów. Razem z książkami siostry autorów Ester Singer Kreitman „Rodowód”, „Taniec demonów”, „Brylanty”, tworzą serię wydawniczą Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

  fot autor

Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia  Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki „Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów” (Poznań, 1995, 1999). Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”, w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie. Przygodę jako tłumacz literatury jidysz rozpoczął w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks Sztyme” przekładami opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. Jako autor przekładu w formie książkowej zadebiutował  powieścią Izraela Rabona „Ulica”(Wydawnictwo Dolnośląskie 1991). W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się w wydawnictwie Fame Art: zbiory opowiadań: „Na obcej ziemi” i „Perły”, powieść „Towarzysz Nachman” Izraela Joszuy Singera (2020, 2021, 2022) oraz nietłumaczona do tej pory na język polski powieści noblisty – Izaaka Baszewisa Singera: „Ruda Kejla”, „Odwiedziny” (2022, 2023).

Laureat nagrody translatorskiej „Literatury na Świecie” 2022, (prestiżowego wyróżnienia dla tłumaczy literatury światowej na język polski), w kategorii  -Proza – za przekład powieści Izraela Joszuy Singera „Towarzysz Nachman”.

  • Pan Krzysztof mieszka w Wielkopolsce. Jest ciekawym rozmówcą i snuje opowieści, niewykluczające oraz refleksyjne, wychodzące poza niekomunikatywne więzienie własnego „ja”, co pozwalaj nabrać dystansu od banalnego centrum powszechnie podzielanych opinii.
  • Wrażeniowe spotkanie ze znawcą kultury jidysz dla czytelników lubiących rozmowy, krytyczne myślenie o literaturze i życiu; metafory, różne punkty widzenia oraz wątki historyczne i procesy społeczno-socjologiczne.
  • Inspiruje nas wszystkich, do rozmów, o naszej tożsamości, zmianach w historii i kulturze oraz przyrodzie, obyczajach, o życiu codziennym, a czasem także o naszych planach i problemach.

-honorarium, tematyka, formuła, termin i inne kwestie organizacyjne – do uzgodnienia – kontakt: email: iwbelter@poczta.onet.pl, agencja.info@promocja-ksiazek.pl lub +48603040692