Z taką wrażliwością opisuje, co czują przycinane drzewa, Peter Wohlleben

„Przede wszystkim przycięcie oznacza generalnie gwałtowny stres dla drzewa. W końcu amputuje mu się potężne członki – ostre cięcie korony można porównać z odcięciem nóg. Wewnątrz pnia gwałtownie przekierowywane są strumienie substancji odżywczych, a drzewo próbuje jak najszybciej (co niestety w przypadku drzewa trzeba rozumieć z reguły jako „bardzo powoli”) zabezpieczyć ranę przed zarazkami. To jednak nigdy się nie udaje, przynajmniej nie wtedy, gdy rana ma większą średnicę niż trzy centymetry. Zarodniki grzybów znajdujące się w każdym metrze sześciennym powietrza w ciągu paru minut lądują na powierzchni cięcia i zaczynają kiełkować. W ciągu najbliższych lat weżrą się w kikut i stopniowo naruszą stabilność całego pnia. Równocześnie drzewo zaczyna odczuwać straszliwy głód.

[…]

Pod ziemią każde drzewo ma dostosowany do swojej wielkości system korzeniowy, który zużywa ogromne ilości energii. Po przycięciu nie jest w stanie jej dostarczyć. W konsekwencji obumierają spore części. Wraz z obumierającymi korzeniami traci ono bowiem stabilność. Grozi mu też inne niebezpieczeństwo – by przeżyć, wytwarza wiązki nowych gałęzi i wyjątkowo duże liście. Głoduje, a tylko dzięki liściom może wyprodukować życiodajny cukier. Z tych wtórnych gałęzi powstaną kiedyś pnie. A ponieważ rana, z której wyrastają, gnije wskutek zakażenia grzybami, w którymś momencie cały pęk nowych gałęzi się odłamuje i tym samym naraża drzewo na to właśnie niebezpieczeństwo, któremu chciano zapobiec, przycinając je. „

„Dotknij, Poczuj, Zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą”, Wydawnictwo Otwarte 2019

 

Zapraszamy do czytania książek „Sekretne życie drzew”, „Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą”  oraz innych,  wspólnie z autorem, Peterem Wohllebenem.

„Czasami mam wrażenie, ze nieco brakuje nam szacunku, jaki przez minione pokolenia był okazywany naturze. Czasów, w których drzewa i w ogóle przyroda odgrywały o wiele większą rolę w naszej kulturze.”

 

Wydarzenie w ramach działań „Jelenie Czytają”, podczas których próbujemy  odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

***

Peter Wohlleben (1964) studiował leśnictwo i przez ponad 20 lat pracował w gospodarce leśnej w Nadrenii. W 2006 roku zrezygnował, aby wcielić w życie swoje idee ekologiczne i został strażnikiem leśnym na obszarze 1200 hektarów w Eifel. Od tego czasu napisał kilka książek o lesie, zwierzętach i ochronie przyrody.

W Polsce, w Wydawnictwie Otwarte, do tej pory ukazały się:

  • Sekretne życie drzew
  • Duchowe życie zwierząt
  • Nieznane więzi natury
  • czym szumią drzewa Instrukcja obsługi lasu
  • Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą
What do you want to do ?

New mail

What do you want to do ?

New mail